Zwolnieni z teorii – Łapka w górę

„Łapka w górę” to projekt edukacyjny, skierowany do dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Jego celem było uświadomienie najmłodszym miłośnikom czworonogów wszystkich istotnych aspektów związanych z posiadaniem psa lub kota.
Projekt społeczny był realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” (www.zwolnienizteorii.pl) i trwał od grudnia do marca.
Warsztaty prowadziliśmy głównie na terenie Poznania w Szkole Podstawowej nr 70, Szkole Podstawowej nr 54, Szkole Podstawowej nr 40 oraz Przedszkolu „Małe Talenty” w Luboniu w marcu 2016 roku.
Prowadzone warsztaty były odpowiedzią na powszechny brak wiedzy na temat czworonogów i wszelkich aspektów związanych z ich utrzymaniem, pielęgnacją, a przede wszystkim wychowaniem.

W warsztatach wzięło udział 704 beneficjentów.

Dzieci dowiedziały się od nas jak czytać postawy zwierząt, kiedy stanowią one dla nas zagrożenie, co zrobić gdy spotkamy agresywne zwierzę, gdzie zgłosić znalezienie bezpańskiego lub rannego zwierzaka, co to jest schronisko, jak można pomóc zwierzakom ze schroniska, czym różni się hodowla od pseudohodowli.

Udało nam się zaprosić Policjantów z psami policyjnymi do wyszukiwania narkotyków i do tropienia złodziei, a także Fundację Sekret Gai, którego pracownicy odwiedzili nas z psami do kynoterapii i opowiedziały czym zajmują się na co dzień.

Wszystkie dzieci dostały na koniec warsztatów kolorowankę z informacjami dla rodziców, a także pieczątkę z odciskiem zwierzęcej łapki! Dla nauczycieli przekazywaliśmy płyty z materiałami edukacyjnymi, udostępnionymi dzięki firmie Polkarma i Royal Canin, dzięki którym nauczyciele mogą kontynuować edukację na temat zwierząt. Cieszymy się, że scenariusz naszych warsztatów okazał się być trafionym, dzieci aktywnie brały udział w lekcjach i wszyscy się świetnie bawiliśmy.
Projekt został sfinansowany dzięki funduszom pozyskanym od Partnera Strategicznego Olimpiady Zwolnieni z Teorii, Banku Zachodniego BZ WBK.
Na realizację projektu zostało wydane 700 zł. Głównie na materiały promocyjne i edukacyjne.
Pozostałą część przeznaczyliśmy na pomoc zwierzętom. Zakupiliśmy niezbędne produkty dla zwierząt znajdujących się w schroniskach za pomocą strony internetowej www.dlaschroniska.pl.

Informacja o naszym projekcie pojawiła się 18 razy w mediach. Można było usłyszeć m.in. relacje z warsztatów w Radio Eska Poznań czy też informację o Projekcie w Ratajskiej Telewizji Kablowej w programie „Psy, koty i my”.

W olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” projekt „Łapka w górę” został nagrodzony Brązowym Wilkiem za Najlepszy Projekt na Uczelni (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu).

Partnerzy projektu:

lwg4